Czy warto inwestować w parterowy dom?

0
916

Rosnące koszty budowy domu wpływają na to, że coraz większą popularnością cieszą się nieduże domy parterowe, które są oszczędnym rozwiązaniem. Czy warto inwestować w taki dom?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że dom jest inwestycją na lata. Jeśli dzisiaj zdecydujemy się na oszczędności, będziemy ponosili konsekwencje tego wyboru, które wpłyną na nasz komfort i zadowolenie z mieszkania. Dobrze jest się zatem zastanowić, czy rzeczywiście warto oszczędzać za wszelką cenę, na przykład rezygnując z koniecznej przestrzeni. Oczywiście nieduży parterowy dom może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla małej rodziny. Model wielopokoleniowej rodziny jest coraz rzadziej spotykany, a dzieci bardzo często chcą jak najszybciej wyprowadzić się od rodziców, dlatego wiele osób nie interesuje inwestowanie w duże domy. Nie da się ukryć, że w mniejszych miastach wiele dużych domów jest praktycznie pusta, ponieważ młodzi ludzie migrują do dużych ośrodków miejskich w poszukiwaniu pracy. W takiej sytuacji przeznaczenie sporego kapitału na budowę domu o dużym metrażu może okazać się nietrafioną inwestycją.
Projekty domów parterowych prezentują bardzo dużą różnorodność, więc można znaleźć wśród nich również większe budynki. Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ponieważ nie ma konieczności korzystania ze schodów. Nawet większy dom parterowy jest również rozwiązaniem raczej korzystnym pod względem ekonomicznym. Wynika to między innymi z braku konieczności dodatkowego wzmacniania ścian nośnych oraz z możliwości wykonania płytszych fundamentów.
Wśród projektów domów parterowych znajdują się również rozwiązania o podwyższonym standardzie, czyli domy luksusowe. Jest to oczywiście rozwiązanie dla inwestorów, którzy dysponują większym kapitałem i na przykład dużą działką, której takie projekty zazwyczaj wymagają.