Parterowy czy z poddaszem?

0
1909

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego warto zastanowić się nad perspektywami rozwoju rodziny oraz możliwościami, jakie przyjść mogą z czasem. Stając przed decyzją o wyborze właściwego projektu budowlanego, oddającego w pełni charakter, kształt i możliwości inwestorów, warto zastanowić się nad wyborem jednej z opcji - domu parterowego lub z poddaszem użytkowym.

Dom parterowy

Moda na domy parterowe w Polsce nie jest nowa. Taki charakter ma wpiększość klasycznych dworów oraz chat. Nowoczesne domy parterowe zawitały do Polski w latach 90-tych, dzięki wejściu na rynek kanadyjskiej technologii budowlanej. Podobnie jak w Ameryce Północnej, większość gotowych projektów miała tylko jedną kondygnację oraz duże podpiwniczenie. W języku potocznym utarło się tego typu domy nazywać kanadyjskimi.
Rozważając opcję domu parterowego powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego powierzchnią oraz wielkością podpiwniczenia. Ze względu na brak piętra tego typu dom siłą rzeczy będzie zajmował większą powierzchnię działki, niż dom piętrowy o analogicznym metrażu. Większość domów budowanych w technologii kanadyjskiej to domy energooszczędne i ekologiczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w rozległym domu parterowym łatwiej jest często wyodrębnić osobną część, na przykład jako mieszkanie dla dorosłych dzieci lub warsztat.

Dom piętrowy

Domy nowoczesne piętrowe wykonywane są coraz częściej również w technologii kanadyjskiej lub podobnych do niej technologiach. Jeśli więc nie chcemy mieszkać w domu gęstym od drzwi, możemy zdecydować się właśnie na dom piętrowy. To rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim dom piętrowy zajmuje znacznie mniej miejsca na działce, niż analogiczny dom parterowy. Dzięki temu wygodne mieszkanie może powstać na mniejszym terenie. Wybór podobnego projektu zapewnia też niższe koszty budowy ze względu na mniejszą powierzchnię dachu. Projekty domów piętrowych zachowują bardzo wyraźny podział na strefę dzienną i nocną.

Dokonując wyboru warto zastanowić się nad indywidualnym charakterem rodziny.