Jak zaoszczędzić na budowie domu?

0
967

Budowa domu to bardzo duży wydatek. Średnia długość tego typu inwestycji przeprowadzonej przy użyciu tradycyjnej technologii, to dwa lata. W tym czasie budowa domu pochłania ogromne środki. W jaki sposób można zmniejszyć te koszty, nie rezygnując z jakości.
Przede wszystkim możemy oszczędzić już na etapie wyboru projektu domu z katalogu z gotowymi rozwiązaniami. Typowe projekty domów to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy nie dysponują dużymi środkami finansowymi. Tego typu projekty przygotowywane są przez profesjonalnych architektów i prezentują wysoką jakość. Kolejna okazja do oszczędzenia pieniędzy to domy parterowe. Jedna kondygnacja może w bardzo dużym stopniu obniżyć koszty, na przykład dzięki możliwości wykonania cieńszych ścian nośnych, które nie muszą wytrzymać ciężaru kilku kondygnacji. Nie można się zatem dziwić, że domy jednorodzinne, które budowane są w ostatnich latach, zazwyczaj mają jedno piętro.
Zaoszczędzić możemy także na materiałach budowlanych. Oczywiście w tym przypadku nie powinniśmy tego pod żadnym pozorem robić kosztem jakości. Nie musimy jednak zawsze decydować się na produkty znanych marek, które często są drogie. Czasem mały, lokalny producent może zaoferować nam produkty podobnej jakości, za znacznie niższe pieniądze. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ możemy sporo zaoszczędzić. Nie musimy także korzystać z usług najdroższych ekip w okolicy, chociaż wybór mniej sprawdzonych pracowników będzie się wiązał z koniecznością ciągłego osobistego nadzorowanie budowy.
Budowa nawet małego domu jednorodzinnego to spore przedsięwzięcie. Na szczęście na każdym etapie, od wyboru działki budowlanej i projektu, po ostatnie elementy wykończenia, możemy podjąć różne decyzje, które pozwolą nam na znaczne oszczędności bez rezygnowania z jakości wykonania i trwałości materiałów.